EPS-Triathlon

Enjoy. Perform. Succeed.

2011 News

Merry Christmas 2011

 

 

Julie King, 1st XOSize TriSeries, Race 1, Brighton 6th November 2011.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mandy on her way to 2nd place, Race 1, XOSize TriSeries, 6th November, 2011 

 

 

Sam Wenban, Schools State XC Championships  19th July, 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

Chris O'Donnell and Jarratt Morgan, Ballarat MTB race, 19th June 2011

 

 

 

Kath, Zoot Triman, Torquay, 3rd April, 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Steven Feher, Zoot Triman, Torquay, 3rd April, 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday, 11 December 2011 Gatorade Race 2, Elwood
500-20-5
results below are in the format:
name, total time, place, swim-T1-ride-T2-run

Rob Solly, 1:01:43, 7th M40-44, 4:59-0:57-33:58-1:05-20:44

Sunday, 11 December 2011 Coomealla Memorial Sporting Club Triathlon
750-20-5

Jeff Beavis, 1:03:25, 7th M45-49, 9:43-35:06-18:36
(T1 in swim time, T2 in ride time)

Thursday, 8 December 2011, AV Shield Round 8, NW Region
Lisa Ierardo, 6:09.8, 1500, 11th F Div 1
Isabella Scordamaglia, 6:44.4, 1500, 7th F U16
Daniel Ierardo, 5:24.1, 1500, 6th M U16
Matthew Goodger, 6:10.6, place unknown
Trent Kelly, 2:03.58, 800, 5th M Div 1
Matthew Goodger, 3:03.12, 800, 14th M Div 2
Matthew Goodger, 16:11.3, 3000, 11th M Div 1
Lisa Ierardo, 13:14.5, 3000, 9th F Div 1
Bryce Kelly, 8.10m, shot put, 5th M U18

Sunday, 4 December 2011 XOSize TriSeries 11/12 - Race 2 Mordialloc
500-16-5
results below are in the format:
name, total time, place, swim-T1-ride-T2-run

Gavin Hicks, 55:52, 4th M30-34, 9:57-1:07-25:10-1:07-18:31
Julie King, 58:10, 1st F55-59, 10:09-1:27-19:18-1:46-25:30

Sunday, 4 December 2011 Anaconda Adventure Race, Lorne
1900m ocean swim, 13.9km ocean paddle, 15.2km trail run, 18.5km MTB, 1500m beach run
results below are given in the form:
name, total time, place, swim-paddle-trail run-MTB-beach run

Rob Solly, 5:13:24, 11th Veteran Male, 41:34-31:28-37:06-16:26-6:50

The comment from the race organiser says it all:
"Obviously we try to achieve a fair and equitable outcome in every race we run. However the combination of the northern turning buoy drifting southwards (meaning that the first paddlers paddled the furthest) before being washed in to shore, then being replaced for a period by a water safety craft, before that craft in turn was called on to help struggling paddlers, and finally having all remaining paddlers called directly in meant that virtually no two paddlers paddled exactly the same course."
Well done, Rob!

Saturday, 3 December 2011, AV Shield Round 7, NW Region
Lisa Ierardo, 23:33.94, 5k, 6th F Div 1
Matthew Goodger, 27:08.4, 5k
Daniel Ierardo, 21:12.54, 5k, 1st M U16

Sunday, 27 November 2011 Ballarat Triathlon
1500-40k-10k
Don't know where the transitions are included

Rob Solly, 2:11:11, 5th M40-49, 26:10-1:01:35-43:26
Rob believes the ride was about 2k short

Saturday, 19 November 2011, AV Shield Round 5, NW Region
Trent Kelly, 2:06.61, 800, 4th M Div 1
Matthew Goodger, 3:06.76, 800, 4th M Div 2
Bryce Kelly, 7.92m, shot put, 2nd M U18

Sunday, 13 November 2011, 2011 Campbells Ironman 70.3 Shepparton
1.9-90-21.1

Gavin Hicks, 4:41:09, 15th M30-34, 32:33-2:00-2:32:32-1:16-1:32:47
Gavin placed top 10 in his age group for the run.

Kath Taylor, 5:33:04, 12th F3539, 32:56-2:32-2:48:00-1:58-2:07:36
Kath place top 10 in her age group for the swim and ride and did an almost 20min PB!

Unfortunately Chris O'Donnell flatted in the first lap of the bike. He had done a 32:21 swim before disaster struck.

Saturday, 12 November 2011, AV Shield Round 4, NW Region
Trent Kelly, 4:31.7, 1500, place unknown
Damien Poynton, 5:22.82, 1500, place unknown
Bryce Kelly, 5:52.11, 1500, place unknown
Daniel Ierardo, 5:17.02, 1500, place unknown

Sunday, 6 November 2011 XOSize TriSeries 11/12 - Race 1 Brighton
Julie King 1:18:34.4, 1st F55-59, 11:16.4-1:07.0-40:10.0-26:01.0
Mandy Newman 1:14:52.2, 2nd F40-44, 10:49.6-1:12.4-37:44.5-25:05.7
Gavin Hicks 1:04:36.6, 3rd M30-34, 10:16.4-1:03.6-34:32.4-18:44.2

Mandy had the fastest swim and bike splits in her age group.
The official results show Julie as coming 2nd in F50-54, but she is querying this.

(T2 included in bike split)

Julie's race report: "I had an enjoyable time at this first event for the season with perfect weather conditions.
Just one frustration was swimming off course - the lead swimmer in the 30+ wave headed off-course and the lead group duly followed!
So that may have cost some significant time in recovering to the turnaround buoy."
We won't say who one of the 3 lead swimmers was...

Saturday, 29 October, 2011, AV Shield Round 3, NW Region
Damien Poynton, 27.02, 200, 13th M Div 1
Damien Poynton, 2:28.12, 7th M Div 1

Thursday, 27 October 2011 Brooks Duathlon series 2011
Gavin Hicks took 3rd place in the 2011 Duathlon series. See individual races for results.
Congratulations!

Sunday, 23 October 2011 Yarra Triathlon Cycling Time Trial
25km ITT

Jarratt Morgan, 37:13.83,5th M31-39, 16th overall
Chris O'Donnell, 38:39.85, 7th M31-39, 25th overall

Saturday, 22 October 2011 AV Shield Round 2, NW Region
Isabella Scordamaglia, 7:06.06, 1500, 11th F U16
Trent Kelly, 4:29.35, 1500, 5th M Div 1
Matthew Goodger, 6:08.46, 1500, 12th M Div 1
Bryce Kelly, 5:43.75, 1500, 4th M U18

Sunday, 16 October 2011 Bupa Around the Bay In a Day
210km Melbourne-Sorrento-Queenscliff-Melbourne
Steven Feher, 7:33:51 no placing available as yet

Sunday, 9 October 2011 Bank of Melbourne, Melbourne Marathon
Full Marathon
Gavin Hicks, 2:48:39, 52nd M20-39
Same time as last year despite the course being 500 metres longer and twinging a hamstring at the 15 km mark
Chris O'Donnell, 3:04:50, 179th M20-39
This is an improvement of over 20 minutes from last year.

Half Marathon
Steven Feher, 1:40:31, 175th M40-49
Steven had an interrupted preparation and was happy with his performance.

Sunday, 2 October 2011 Brooks Duathlon series Race 5
5-20-3

Gavin Hicks, 1:01:10 6th M30-34, 16:49-33:36-10:45
Rob Solly, 1:06:21 5th M40-44, 19:21-35:15-11:45

Sunday, 18 September 2011 Amy's Gran Fondo
120k loop starting and ending at Lorne. Riders ride clockwise via Skenes Creek and Benwerrin
110k timed, 10k neutral - 120k in total
KOM: 10k climb starting 39km into the race - starting at turn onto Skenes Creek Rd and finishing at Mt Sabine

Jarratt Morgan, 3:10:32, 12th M30-34, KOM: 26:08, 21st M30-34
Jamie Morgan, 3:43:39, 102nd M35-39, KOM: 29:05, 48th M35-39
Rob Solly, 3:42:12, 109th M40-44, KOM: 31:45, 103rd M40-44
Kath Taylor, 4:29:42, 21st F35-39, KOM: 33:25, 9th F35-39

Congratulations to Jarratt and Rob for qualifying for the UWCT to compete for the World Age Group Championships held in Belgium in 2012.

Congratulations to Kath for her top 10 finish in the KOM. She then waited almost 30min for a friend yet still finished 21st in her age group.

Jamie redlined with 13k to go but was happy given his limited preparation.

Sunday, 18 September 2011 Brooks Duathlon series Race 4
5km run-20km ride-3km run

Gavin Hicks, 1:07:29, 2nd M30-34, 18:21-35:03-14:04
Gavin won the cycle leg in his age group.
Congratulations!

Sunday, 4 September 2011 Burnley Half Marathon
21.1 km
Kath Taylor 1:58:58 485th
Well done!

Sunday, 21 August 2011 Series Results for Interwinter 2011
Jarratt Morgan: 11th B Grade Mixed
Chris O'Donnell: 14th B Grade Mixed
see earlier postings for individual race results.

Sunday, 21 August 2011 Interwinter Series 2011, Round 3
Round 3 of Interwinter was made up of 3 races and then all results combined to give an overall result for round 3.
The 3 races were a 3k TT, a short XC race (9k) and a dirt track crit.

Jarratt Morgan:
TT: 12:38, 30th B Grade Mixed
9k XC race: 1:02:24, 23rd B Grade Mixed
crit: no times kept - just the placings. 15th B Grade Mixed
Overall for Round 3: 20th

Chris O'Donnell:
TT: 12:44, 31st B Grade Mixed
9k XC race: DNF. 42:16 for 6k
crit: no times kept - just the placings. 34th B Grade Mixed
Overall for Round 3: 41st

Sunday, 14 August 2011 Brooks Duathlon series Race 3
5-20-5

Gavin Hicks,1:06:33, 6th M30-34. 17:49 (6th)-38:20 (6th)-10:24 (8th)
Sunday, 24 July 2011 Brooks Duathlon series Race 2, 24th July 2011
5-20-5

Gavin Hicks 1:06:54, 4th M30-34. 17:54 (4th)-37:38 (4th)-11:22 (4th)

Saturday, 23 July 2011, XCR11 Round 6 Bundoora
12k XC

Aaron Heaney, 53:11, 243rd M Open
Matthew Goodger, 1:05:49, 350th M Open

Tuesday, 19 July 2011, VSSSA State XC Championships, Bundoora
Sam Wenban, 18:42.25, 5k, 44th
Tom Hayes, 17:47.44, 5k, 31st

Sunday, 17 July 2011 Interwinter Series 2011, Round 2
25km MTB

Jarratt Morgan, 1:34:46, 24th B Grade
Chris O'Donnell, 1:38:48, 30th B Grade

Sunday, 10 July 2011 Brooks Duathlon series Race 1
5k run-19.25km ride-3k run

Gavin Hicks 1:04:03 7th M 30-34. 18:45 9th for 5k run, no other splits available

Saturday, 9 July 2011 XCR11 Round 5, Brimbank Park
6k XC (Women), 16k XC (Men)

Mandy Newman, 31:08, 16th F40-44
Matthew Goodger, 1:44:34.0, 321st M Open
Aaron Heaney, 1:10:51.0, 202nd M Open

Sunday, 3 July 2011 Yorkey's Knob Sprint Series Race 1
750-25.5-4

Rob Solly 1:14:20 2nd M40-44, 3rd overall. 14:13 (4th)-43:44 (4th)-16:23 (6th)
Maybe that will encourage some other "Mexicans" to head north for some mid-winter racing. Great work, Rob.

Saturday, 18 June 2011 XCR11 Round 4
15k Road Race
Aaron Heaney, 1:02:00.25, 231st M Open
Chris O'Donnell, 1:06:30.65, 285th, M Open
Julie King, 1:20:36.75, 133rd F Open
Matthew Goodger, 1:23:33, 364th M Open
Mandy Newman DNF

Saturday, 11 June 2011 New York Road Runners, Mini 10k
Women only 10k race around Central Park.

Sandra Buth, 1:23:34, 171st F51

Sunday, 5 June 2011 2011 Forrest 6hr Enduro MTB
6hr enduro MTB race. Greatest distance covered wins. Each lap ~8km

Hairy Geeks, 6:18:07, 12 laps, 28th Male Pair. The splits were:
Jarratt 33:39
Jarratt 33:14
Chris 30:56
Jarratt 34:36
Jarratt 30:24
Chris 30:46
Chris 27:06
Jarratt 33:50
Jarratt 30:23
Chris 31:24
Jarratt 30:40
Chris 31:10
Despite Jarratt's protests, the record shows that Chris had the fastest split.

Saturday, 4 June 2011, Skins 10k, Flemington Racecourse, XCR11 round 3
10k road race

Aaron Heaney, 42:19.2, 347th M Open

Saturday, 21 May 2011 XCR11 Round 2
4000m cross country

Mandy Newman, 19:46.3, 132nd F Open

Sunday, 8 May 2011, Mother's Day Classic
Tom Hayes, 31:56.8, 8000, 17th M18-29 (should actually be 3rd U18)
Tim Khoo, 14:41.6, 4000, 10th M18-29 (should actually be 3rd U18) 

Sunday, 1 May 2011 Puffing Billy's Great Train Race
13.2km, men aim to beat the first train, women aim to beat the second train.
Mandy Newman, 138th Female (out of 935), 1:06:14, beating the "Ladies train" by 4:44
Julie King, 292nd Female (out of 935), 1:11:17

Sunday, 1 May 2011 Urban Hotel Group Ironman Australia, Port Macquarie
3.8-180-42.2

Gavin Hicks, 10:25:16, 20th M30-34, 1:05:08-0:03:46-5:33:03-0:02:11-3:41:06
Chris O'Donnell, 11:32:01, 73rd M35-39, 1:02:05-0:04:53-6:20:43-0:05:05-3:59:13

Well done in windy conditions.

Sunday, 10 April 2011 Dextro Energy Triathlon, ITU World Championship, Sydney
Age Group race
1500-40-10

Rob Solly, 2:19:36, 53rd M35-39, 26:05-0:59-1:07:23-0:54-44:12

Sunday, 3 April 2011 ZOOT TriMan HIM
1.9-90-21.1

Steven Feher, 5:30:14, 32nd M40-44, 26:59-4:13-2:58:48-2:13-1:57:59
Kath Taylor, 5:47:49, 11th F35-39, 25:55-1:56-3:02:07-1:26-2:16:24

Sunday, 27 March 2011 XOSize TriSeries 10/11 - Race 5
750-20-5

Gavin Hicks, 1:07:06.5, 3rd M30-34, 13:28.4-1:10.8-33:56.0-1:05.0-17:26.3
What a great finish to the XOSize series for Gavin - finishing 3rd for the series as well. Looking good for IMOZ!

Sunday, 20 March 2011 Gatorade Race 6, St Kilda
750-20-5

Chris O'Donnell, 1:05:44.56, 13th M 35-39, 11:48-1:48-30:06-1:39-20:24
Rob Solly, 1:07:07.60, 21st M35-39, 12:39-1:38-31:16-1:16-20:19
Jeff Beavis, 1:10:37.08, 18th M40-44, 13:07-1:47-32:08-1:37-21:59
Marie Maguire, 1:38:10.76, 4th F55-59, 16:55-3:05-44:17-2:58-30:56

Marie's swim was 2nd fastest in her age group, Chris' ride was 56th overall.

It was an eventful race - Karl Augustin tore his calf running out of the water and Marie had a tumble at the start of the run and finished the race with "an impressive blood flow on my knee".

Saturday, 19 March 2011 Mt Buller King of the Mountain
This was part of the Scody High Country Challenge:
Saturday is 165km Mansfield - Mt Buller - Mansfield - Jameson - Mansfield ride.
Sunday is 120km Mansfield - Whitfield - Mansfield.

Jarratt placed a close 5th (out of 113 men), doing the climb up Buller in 51:52.20. I've taken longer than that in the car! There was less than 1 minute between 2nd and 5th.

Go Jarratt!

Sunday, 6 March 2011 Gatorade Race 5, Elwood
500-20-5

Jamie Morgan, 1:01:40.92, 10th M35-39, 8:53-1:19-30:35-1:16-19:38
Rob Solly, 1:04:34.64, 15th M35-39, 8:49-1:28-32:27-1:24-20:27

Rob's time was a PB. Well done, Rob.

Sunday, 27 February 2011 XOSize TriSeries 10/11 - Race 4, Vic Sprint Champs
750-20-5

Gavin Hicks, 1:11:10, 9th M30-34, 16:45-1:25-32:16-1:16-19:27

Thursday, 25 February 2011, Youth Track & Field Championships
Jack Avolino, 4:15.09, 1500, 3rd M U16
Jack Avolino, 2:02.32, 800, 3rd M U16

Sunday, 20 February 2011 Geelong Triathlon
1500-40-10

Rob Solly, 2:19:02, 21st M35-39, 25:32-1:09:02-41:43
Jeff Beavis, 2:29:39, 24th M40-44, 27:44-1:13:07-45:55
Karl Augustin, 2:30:28, 13th M50-54, 31:21-1:14:19-40:41. Karl's run was top 5 in his age group
Julie King, 2:41:16, 2nd F55-59, 27:33-1:18:16-52:20. Julie was the first out of the water in her age group and 2nd in the ride and run.
Kath Taylor, 2:45:55, 11th F35-39, 28:11-1:19:18-54:29. Kath had top 10 in her age group in the swim and the ride

Thursday, 17 February 2011, Milers' Club Meet
Matthew Goodger, 2:57.00, 800, 7th Men's L

Saturday, 12 February 2011, AV Shield Final
Aaron Heaney, 11:41.4, 3k steeple, 10th M Open
Jack Avolino, 6:53.1, 2k steeple, 5th M U16
Trent Kelly, 54.49, 400, 34th M Div 1
Trent Kelly, 4:33.5, 1500, 41st M Div 1
Bryce Kelly, 5:38.4, 1500, 21st M U16

Sunday, 6 February 2011 Gatorade Race 4, Portarlington
2-26-8
Swim was replaced by a run due to polluted water

Jamie Morgan 1:20:40.52, 13th M35-39, 7:04-1:23-40:34-1:23-30:17
Paul Thompson 1:21:10.39, 4th M45-49, 7:51-1:19-40:30-1:30-30:01
Paul had the fastest bike split in his age group
Rob Solly 1:26:01.35, 19th M35-39, 7:54-1:20-43:56-1:55-30:57
Karl Augustin 1:27:23.10, 7th M50-54, 7:39-1:52-45:55-1:46-30:12
Jeff Beavis 1:28:40.78, 19th M40-44, 8:14-1:27-44:31-1:38-32:51
Michelle Currie 1:48:12.75, 16th F35-39, 9:18-2:01-56:04-2:32-38:18
Marie Maguire 1:54:25.88, 3rd F55-59, 9:49-1:57-59:36-2:41-40:23

Saturday, 5 February 2011, AV Shield Round 13, NW Region
Lisa Ierardo, 6:19.60, 1500, 5th Section 4
Jack Avolino, 4:18.6, 1500, 5th Section 7
Jack Avolino, 7:43.7, 2k steeple, 7th Section 1
Trent Kelly, 4:32.1, 1500, 1st Section 8
Sam Wenban, 5:25.1, 1500, 9th Section 9
Bryce Kelly, 5:31.7, 1500, 11th Section 9
Matthew Goodger, 6:03.4, 1500, 6th Section 11
Damien Poynton, 5:26.1, 1500, 8th Section 9 
Tom Hayes, 8:06.9, 2k steeple, 10th Section 1

Saturday, 29 January 2001, AV Shield Round 12, NW Region
Trent Kelly, 54.24, 400, 1st Section 12
Trent Kelly, 2:05.92, 800, 2nd Section 3
Jack Avolino, 2:04.7, 800, 1st Section 3
Matthew Goodger, 3:01.62, 800, 6th Section 8
Sam Wenban, 2:50.25, 800, 3rd Section 8
Lisa Ierardo, 3:01.2, 800, 1st Section 13
Matthew Goodger, 25:06.6, 5000, 40th
Sam Wenban, 13:27.3, 3000, 19th

Thursday, 20 January 2011, AV Shield Round 5 (rescheduled) NW Region
Jack Avolino, 4:26.8, 1500, 1st Section 2
Trent Kelly, 4:44.0, 1500, 13th Section 2
Tom Hayes, 5:04.6, 1500, 8th Section 3
Matthew Goodger, 6:08.7, 1500, 16th Section 4
Daniel Ierardo, 5:37.8, 1500, 12th Section 4
Bryce Kelly, 5:31.4, 1500, 9th Section 4
Lisa Ierardo, 6:13.8, 1500, 1st Section 7
Isabella Scordamaglia, 7:00.00, 1500, 4th SEction 7
Jack Avolino, 9:58.9, 3000, 2nd Section 1
Matthew Goodger, 24:42.00, 5000, 41st
Damien Poynton, 20:38.2, 5000, 31st
Bryce Kelly, 1:05.68, 400, 6th Section 14

Sunday, 16 January 2011 XOSize TriSeries 10/11 - Race 3 Elwood
2x(250-10-2.5)

Gavin Hicks, 1:09:43.0, 9th M30-34, 6:19.2-18:32.4-9:01-8:24.0-18:36.1-8:49.8
Gavin finished 55th overall.

Saturday, 15 January 2011, AV Shield Round 11 NW Region
Aaron Heaney, 11:49.50, 3k Steeple, 5th Section 2
Matthew Goodger, 6:19.3, 1500, 15th Section 8
Sam Wenban, 5:37.5, 1500, 5th Section 8
Lisa Ierardo, 6:22.3, 1500, 6th Section 3
Daniel Ierardo, 5:49.5, 1500, 11th Section 8
Damien Poynton, 5:34.5, 1500, 4th Section 8 
Bryce Kelly, 5:45.2, 1500, 9th Section 8
Trent Kelly, 4:35.7, 1500, 8th Section 5
Jack Avolino, 13.57, 100, 2nd Section 20
Jack Avolino, 57.7, 400, 5th Section 9
Jack Avolino, 4:26.9, 1500, 5th Section 5
Isabella Scordamaglia, 7:28.3, 1500, 12th Section 3

Sunday, 9 January 2011 Victorian Olympic Distance Championships, Sandringham
1500-40-10

Paul Thompson, 2:15:19.79, 8th M45-49, 29:31-2:06-1:02:07-1:35-40:01
Karl Augustin, 2:27:03.54, 10th M50-54, 35:23-2:42-1:05:49-2:06-41:04
Jamie Morgan, 2:11:29.16, 12th M35-39, 28:02-1:57-1:00:56-1:32-39:03
Katherine Taylor, 2:46:42.29, 15th F35-39, 32:04-3:05-1:14:15-2:37-54:42
Rob Solly, 2:20:52.93, 23rd M35-39, 29:22-2:42-1:05:12-1:32-41:05
Phil Caligiuri, 3:03:10.12, 51st M45=49, 42:18-4:11-1:13:14-3:45-59:43

Kath had a top 10 in the swim, Paul and Karl had top 10s on the bike and run.

Saturday, 8 January 2011 NIB Lorne Pier to Pub
1200m ocean swim
Jeff Beavis, 18:19, 123rd Master Male
Pat Buckley, 23:52, 321st Veteran Male

Both men moved up the rankings this year and Pat gained 2 minutes on his arch nemesis.

Saturday, 8 January 2011,   AV Shield Round 10, NW Region
Sam Wenban, 12:33.56, 3000, 4th M U16
Daniel Ierardo, 12:48.88, 3000, 4th M U14
Sam Wenban, 2:53.17, 800, 9th M U16
Sam Wenban, 5.6m, shot put, 8th M U16
Lisa Ierardo, 13:39.62, 3000, 10th W Div 1

Thursday, 6 January 2011 2010 Lake Benalla Triathlon, 27th December 2010
750-20-5 (pool swim)

Rob Solly, 1:08:35, 4th M35-39, 13:36-35:13-19:46
Rob was pushed off the podium by Jarrod Evans, who is now racing age group (and finished third overall). Not much of a Christmas present!

Sunday, 2 January 2011 DUCHAMP RipView Classic
1.4km swim

Stephen Gowers, 19:36, 44th M50-54 (out of 128)
This is an improvement of 20-40 seconds over the last two years. Well done!