EPS-Triathlon

Enjoy. Perform. Succeed.

Rob finishing 4th in Male Masters 40+ at Anglesea UltraAdventurethon (with support crew!)

Karl at the start line. 2015 ITU World Duathlon Championships Adelaide.

Muse wins "Most Improved" for Athletics Essendon Winter MU18 team

Liv Honore at Tan Relays 2015

Sienna, Ruby, Muse, Hayelom and Robel after a successful day at Western Metro Region Secondary Schools T&F Champs




















Karolina with her gold medal for the 1500 at the Northern Metro Region Secondary Schools T&F Champs

Asmelash, Robel, Muse and Hayelom after the 2015 Australian Cross Country Championships.

Gavin winning the Beach Bunch Trail Challenge in Brunei.

Ruby was part of the Gold medal winning WU16 team at the Ekiden relays in Anglesea (XCR'15 Round 8).

Start of the MU18 XCR'15, Round 7 at Brimbank. Muse and Hayelom are in the red singlets.

Max is wearing the fluro yellow top in the centre

Muse in action at the All Schools XC Champs 2015

Muse - front page of Moonee Valley Leader 20 May 2015 (Picture: Adam Elwood)

Muse in Moonee Valley Leader 20 May 2015 (Picture Adam Elwood)

Hayelom running at Lardner Park

Muse with his Team Manager's Award for U18 Men, season 2014/15

Asmelash, Hayelom and Muse at XCR 15 Round 1 - Cross Country Relays at Jells Park

Muse at the National Junior Track & Field Championships

Ruby with her silver medal (and her Dad) after her run at AV Knockout final

Muse with his Bronze and Robel with her Gold from the AV Knockout final

Muse showing off his Bronze medal from the Vic Juniors.

L-R: Hayelom, Muse, Cory Prout of PhysioHealth (a wonderful supporter of the guys), Asmelash

Robel in the 3000 at AV Knockout Round 2


Ruby in the 3000m at AV Knockout round 2


Tom Hayes mentally rehearsing for his PB. AV Shield Final 31st January 2015

Asmelash on his way to a PB at the Shield Finals 31st January

Asmelash running at Zone vs Zone 10th January 2015

2015 News

26th December, 2015

2015 Benalla Triathlon

750-20-5

results below are in the form: name-time-place-swim-ride-run

Rob Solly, 1:06:42, 8th M40-49, 11:48-34:17-20:39

40 seconds off course PB with a very windy bike and PB for the run!


15th December, 2015

Athletics Essendon Fitzgerald Cup - a handicap race over 2400m. 

Muse 7:37, 5 seconds faster than last year

Hayelom Berhan 7:47 a huge 51 second PB!

Asmelash Molla 7:52, 12 seconds faster than last year

Robel jogged around - physio's orders! 


10th December, 2015
AV Shield, Yellow Zone, Round 6

200m

Liv Honore, 28.75, 7th Open Women PB!

Matt Goodger, 37.99, 17th Open Men

800m

Asmelash, 2:07.70, 11th Open Men

Hayelom, 2:11.70, 6th MU18

Liv Honore, 2:25.40, 7th Open Women

Matt Goodger, 3:21.80, 25th Open Men

Muse, 2:05.2, 3rd MU18
Ruby, 2:41.50, 9th WU16, PB!

3000m

Ruby, 11:37.2, 4th WU16

Hayelom, 10:10.8, 12th MU18

Muse, 9:23.1, 3rd MU18

5000m

Aaron Heaney, 21:49.40, 13th M40+

Asmelash, 17:14.0, 14th Open Men

Matt Goodger, 27:27.90, 25th Open Men


6th December, 2015

IBTE 'Run4them' charity run, Brunei

Gavin Hicks, 17:28, 5km, 2nd overall

Sole Motive Active Tri, Race 2, Mordialloc

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Sprint Distance 500-16-5:
Karolina, 0:55:18, 1st ITU Jnr (14-15) F, 7:53-0:57-24:37-0:49-21:01 

Olivia, 1:13:51, 10th F 14-15, 10:56-1:35-30:04-1:22-29:52

Well done ladies!

5th December, 2015

Rapid Light Ultra Adventurethon, Anglesea

16km Paddle, 29km Mountain Bike & 16km Trail run

results below are in the form: name-time-place-paddle-ride-run

Rob Solly, 5:22:40, 4th Male Masters 40+, 2:09:08-1:41:35-1:31:57


1st December, 2015

Victorian Milers' Club Round 2/AV Knockout Round 1

Karolina, 5:01.56, 1500m, 3rd Junior Females - she was within 0.3 of her PB

Liv Honore, 2:23.45, 800m, 2nd C Grade Females - 7 seconds off her PB!

Liv Honore, 5:05.85, 1500m, 4th B Grade Females - 12.5 seconds off her PB!

Ruby, 5:23.50, 1500m, 13th Junior Females - 6 seconds off her PB! 

Great work by all! 


29th November, 2015

Gatorade Tri Series, Race 1, Elwood

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Sprint Distance 500-20-5:

Karl Augustin, 1:12:04, 10th M55-59, 10:44-2:53-35:06-1:50-21:29
Sandra Buth, 2:05:24, 6th F55-59, 13:40-4:47-56:55-3:39-46:21
Angelo Pagano, 19th M 50-54, 11:53-2:37-34:50-2:01-22:46
Specialized Fun Tri 150-7-1.2:
Karolina, 21:51, 1st F12-14 and 1st in the whole race!!, 2:17-1:28-12:38-0:43-4:48
Olivia, 8:14, 14th F12-14, 2:56-2:31-15:49-1:17-5:40

28th November, 2015
2015 Victorian Relay Championships
Ruby ran the 800m in the FU16 medley. Her time was 2:43.63, the team placed 13th
Liv Honore ran the 400 in F Open medley relay. Her time was 1:00.70 - a PB! The team placed 8th
Liv also ran the 4x800 later in the day and recorded a time of 2:30.70 and the team won bronze.

22nd November, 2015

AV Shield Round 5 Yellow Zone

1500m

Asmelash, 4:23.70, 8th Open Men, PB!

Liv, 5:18.30, 2nd Open Women, PB!

Matt Goodger, 7:15.5, 19th Open Men
4x100 relay

Liv was part of the winning W Open team, but her split isn't available.

3000m
Asmelash, 10:07.6, 7th Open Men

Aaron Heaney, 12:59.60, 11th M40+

Javelin
Hayelom, 31.97m, 1st MU18
Muse, 20.64m, 3rd MU18

14th November, 2015

AV Shield Round 4 Yellow Zone

800m

Asmelash, 2:06.20, 10th Open Men, PB!
Ruby, 2:42.20, 7th WU16, PB!

4x400 relay
Asmelash, 56.50 - a PB whilst running the first leg of the winning M Open team

3000m
Ruby, 11:51.1, 1st WU16

5000m

Aaron,22:17.10, 13th M 40+


8th November, 2015

Sole Motive Active Tri, Race 1, Brighton

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run 

Sprint Distance 500-20-5:
Karl Augustin, 1:12:06, 1st M55-59, 11:09-1:45-35:19-1:49-22:04
Karolina, 1:05:13, 1st ITU Jnr (14-15) F, 7:30-1:13-34:14-1:19-20:57
Holly, 1:20:06, 3rd F16-19, 9:28-2:01-43:17-1:35-23:45
Georgi, 1:10:00, 3rd ITU Jnr (16-19) F, 7:29-1:19-35:10-1:17-24:45

Olivia, 1:31:13, 6th F14-15, 10:04-2:08-48:34-2:16-28:11


6-8 November, 2015

Victorian All Schools Track & Field Championships

800m

Muse, 2:03.50, MU18 9th in preliminaries. He ran very close to his pb and just missed the final by 0.4 seconds. He would have had to set a new pb to get thru.

1500m

Karolina, 5:01.30, FU15 7th in preliminaries. She took a huge 4 seconds off her pb to qualify for the final, unfortunately she was unable to attend the final.
Hayelom, 4:37.55, 9th MU18. He went faster time than at shield last week and only a few seconds shy of his pb after blitzing the first 1100m.

3000m
Muse, 9:29.75, 5th MU18  with a time only 3 seconds slower than his PB. 

Hayelom, 9:56.07, 8th MU18 - a humungous 28 second PB and went under 10 minutes for the very first time!
Ruby, 11:46.85, 11th WU15. She took 4 seconds off her PB! 


1st November, 2015

WBC Charity Run

Gavin Hicks, 38:00, 10km, 2nd overall


31st October, 2015

AV Shield Round 3  Yellow Zone vs Red Zone

1500m

Ruby, 5:29.7, 6th WU16 a huge PB!

Liv, 5:19.70, 7th WOpen - on debut!

Muse, 4:19.8, 6th MU18

Hayelom, 4:44.1, 11th MU18

Asmelash, 4:38.20 18th MOpen

2000m steeple - low

Hayelom, 7:17.4 - this height is too low for MU18, so Hayelom then immediately ran the correct height:

2000m steeple - high

Hayelom, 7:34.3, 1st MU18 - not bad for two consecutive steeple chases!

Jav

Asmelash 17.73m 9th MOpen

Hayelom 26.41, 2nd MU18


25th October, 2015

AV Shield Yellow Zone Round 2 

Ruby, 11:57.8, 3000m, 4th WU16

Hayelom, 2:14.8, 800, 7th MU18

Hayelom, 9.37m, shotput, 5th MU18

Muse, 2:04.2, 800m, 2nd MU18

Muse, 9:44.1, 3000m, 5th MU18
Liv, 800m, 2:30.3, 4th W Open - on debut!


20th October, 2015

SSV Secondary State Track & Field Championships

Muse, 2:03.10, 800m, 4th 17yo Boys PB!

Muse, 4:25.99, 1500, 7th 17yo Boy

Karolina, 5:10.03, 1500, 3rd 14yo Girls

Robel, 5:45.80, 1500, 7th 18-20yo Girls PB!


18th October, 2015

ITU World Duathlon Championships

results below are in the form: name-time-place-run1-T1-ride-T2-run2

Karl Augustin, 2:26:22, 22nd M55-59, 44:23-1:58-1:10:58-1:35-27:32

Medibank Melbourne Marathon

Rick Buhagiar, 4:14:02, 372nd M45-49

Congratulations on finishing your first marathon!


11th October, 2015

Athletics Essendon Winter Presentation Night

Muse - Most Improved MU18

Robel, Muse, Asmelash and Hayelom - recognised for efforts in National XC Championships

Ruby & Robel - medal for being part of WU16 and WU20 Premiership teams


10th October, 2015

AV Shield Yellow Zone Round 1

1500m

Ruby, 5:41.5, 6th WU16

Robel, 5:45.5, 1st WU20 PB!

Karolina, 5:05.0, 3rd WU16 PB!

Holly, 5:52.7, 5th WU18

Muse, 4:20.2, 4th MU18

Hayelom, 4:34.9, 9th MU18

Aaron Heaney, 6:07.1, 17th M40+

Matthew Goodger, 7:30.7, 28th MOpen

400m

Holly, 1:12.13, 6th WU18

Muse, 0:56.2, 2nd MU18

2000m steeple

Holly, 10:35.8, 3rd WU18

3000m steeple

Muse, 11:32.9, 1st MU18

Hayelom, 11:34.5, 2nd MU18


27th September, 2015

Victorian Duathlon Series Race 4

results below are in the form: name-time-place-run1-T1-ride-T2-run2

Dash (2km run - 10k ride - 1km run)

Sandra Buth, 50:21, 5th FOpen, 14:06-0:48-27:15-0:41-7:34

Karolina, 31:04, 1st F12-15, 8:00-0:24-18:14-0:25-4:04

Olivia, 41:03, 10th F12-15, 10:03-1:03-24:25-0:40-4:55

Sprint (5km run - 20k ride - 3km run)

Georgi, 1:18:54, 9th F15-19, 22:32-0:23-41:54-0:33-0:13:35


19th September, 2015

XCR'15 Round 10 - Tan Relays

Men's U18

Muse,  12:53

Team Result: 4th

Hayelom, 13:49

Team Result: 9th 

Women's U20

Robel, 16:17

Team Result: 6th

Women's U16

Ruby, 15:53

Team Result: 8th

Women's Div 4

Liv Honore, 16:07

Team Result: n/a - invitation


17th September, 2015

Western Metropolitan Region Secondary Schools Track & Field Championships

3000m
Muse, 9:26.85, 4th Open Boys PB!

Hayelom, 10:24.42, 6th Open Boys PB!

Robel, 12:17.64, 8th Open Girls

800m

Ruby, 2:43.32, 3rd G14 PB!

Muse, 2:07.42, 1st B17

Robel, 2:58.12 2nd G18-20 PB!

Hayelom, 2:17.92, 5th B17

1500m

Ruby, 5:36.35, 4th G14 PB!

Sienna, 6:15.41, 6th G17 PB!

Robel, 5:54.32, 2nd G18-20 PB!

Muse, 4:23.77, 2nd B17

Hayelom, 4:47.80, 5th B17


Hayelom did very well given he had a sleepless night on the Spirit of Tasmania and only arrived at Station Pier at 6am the same morning.

Sienna did a great job - she is the same age as Ruby but raced in an older age group.

PBs and medals for the others. A successful day. 


13th September, 2015

Amy's Gran Fondo

110k ride

Rob Solly, 3:52:56, M40-44, 219th


12th September, 2015

Burke-Stobus Relays

1 lap of Maribyrnong (~4.1km)

Muse 13:43.22

Hayelom 14:19.51 PB!

Robel 17:10 PB!

Matthew Goodger 23:22.7


10th September, 2015

Northern Metropolitan Region Secondary Schools Track & Field Championships

Karolina, 5:10.00, 1500, 1st G14


9th September, 2015

AGSV Finals

800m

Holly, 2:36.7, 2nd Open Girls

Georgi, 2:29.1, 3rd, GU16

1500m

Holly, 5:36.06, 2nd Open Girls

Georgi, 5:23.75,  3rd, GU16


7th September, 2015

Moonee Valley Division SSV Track and Field

3000m

Muse, 9:41.56, 1st Open Boys

Asmelash, 11:35.81, 6th Open Boys

Ruby, 12:35.48, 1st Open Girls

Robel, 12:36.06, 2nd Open Girls

800m

Ruby, 2:58.73, 1st G14

Robel, 3:02.2, 1st Girls 18-20

Sienna, 3:05.73, 2nd Girls 18-20

Muse, 2:09.99, 1st B17

1500m

Muse, 4:34.30, 1st B17

Ruby, 6:08.23, 1st G14

Robel, 6:12.15, 1st Girls 18-20

Sienna, 7:38.49, 2nd G17


4th September, 2015

Keilor Division SSV Track and Field 

Hayelom, 8:47:00, 3000m, 1st Open Boys (we think the race was one lap short)

Hayelom, 2:18.40, 800m, 1st B17

Hayelom, 5:06.71, 1500m. 1st B17


30th August, 2015

Victorian Duathlon Series, Race 3

results below are in the form: name-time-place-run1-T1-ride-T2-run2

Sprint 5k-20-3

Karl Augustin, 1:10:31, 6th M55-59, 19:29-1:11-36:22-1:09-12:23

Dash 2km-10km-1km 
Sandra Buth, 51:51, 7th* FOpen, 15:10-0:56-27:14-0:45-7:49
* placing may change - it looks like first and second only did 1 lap of the bike course (instead of 2).
Labuan Duathlon 2015
5k-35km-5k
Gavin Hicks, 4th MOpen details to follow

24th August, 2015
Beach Bunch 21km Beach Trail Challenge, Brunei
Gavin Hicks, 1:39:24, 1st Male

29th August, 2015

2015 Australian Cross Country Championships

Asmelash, 48:10, 12km, 20th MU23 (final 9km done with a rolled ankle)

Muse, 29:33, 8km, 57th MU20

Hayelom, 30:48, 8km, 58th MU20 (Muse and Hayelom raced up an age group, they are only U18)

Robel, 26:30, 6km, 49th WU20


15th August, 2015

XCR'15 Round 8, Anglesea

Ekiden relays
Men's Div 2:
Asmelash 5.2km, 18:39
Muse, 4.6km, 16:24
Team result: 1st, 42.3 km, 2:20.44
Men's Div 4:
Hayelom, 5.2km, 19:25
Team result: 2nd, 37.7km, 2:24:45
Women's U20:
Robel, 7.9km, 37:00
Team result: 1st, 19.1km, 1:29:40
Women's U16:
Ruby, 4.6km, 20:16
Team result: 1st, 15.8km, 1:07:48


9th August, 2015

Sun-Herald City2Surf

14km

Julie King, 1:40:29, 143rd F60-69


2nd August, 2015

Victorian Duathlon Series Race 2

Dash 2km-10km-1km

results below are in the form: name-time-place-run1-T1-ride-T2-run2

Sandra Buth, 49:10, 4th Open Female, 13:08-1:14-26:45-0:41-7:25 


1st August, 2015

XCR'15 Round 7, Brimbank

Muse, 28:12.7, 14th MU18, 8km

Hayelom, 28:17.4, 15th MU18, 8km

Matthew Goodger,  1:39:05,323rd Open Men 16km 


26th July, 2015

The Age Run Melbourne

Half-Marathon

Rick Buhagiar, 1:49:38.5, 362nd M40-49

Faster than predicted and moved up the field in the second 10km. Good work!


16th July, 2015

SSV State Champs
Max, 7:40, 41st Boys 9-10, 2000m
Ruby, 11:15, 31st Girls 14, 3000m
Robel, 11:19, 28th Girls 17-20, 3000m
Asmelash, 15:08, 11th Boys 17-20, 5000m
Muse, 15:28, 20th Boys 17-20, 5000m
Hayelom, 15:55. 26th Boys 17-20, 5000m
It is hard to compare to last year, since all athletes have changed age groups (or didn't race last year), but
Muse improved by 14 places and 2:31 from last year,
Ruby improved by 53 seconds from last year
Robel improved by 1:21 and 20 places from last year
Well done everyone!


12th July, 2015

Victorian Duathlon Series, R1

2-10-1

results below are in the form: name-time-place-run1-T1-ride-T2-run2

Sandra Buth, 51:34, 12th Female, 13:02-1:07-29:04-0:45-7:34

Not bad for a sick girl!


11th July, 2015

XCR'15 Round 6, Road Relays, Sandown

Asmelash 21:44, 6.2km. Ash was part of the second placed team in div 4 and had the fastest leg in the team. 

Muse 10:05, 3.1km

Hayelom 10:37, 3.1km. Muse & Hayelom's team was placed 7th in the men's under 18.

Ruby 13:10, 3.1km. Ruby was part of the 7th placed WU18 team (Ruby is only 14!)


28th June, 2015

XCR'15 Round 5, Road Race, Albert Park

Robel Gebreweld, 11:54.6, 3k, 17th U20 Girls

(we think this time is incorrect, but the placing is right) 


13th June, 2015

All Schools XC at Bundoora
Karolina, 15:54.0, 4k, 24th U15 girls

Muse 21:35.9, 6k, 27th U18 boys
Hayelom, 23:01.2, 6k, 44th U18 boys
Robel, 27:09.7, 6k, 19th U20 girls

Round 4 XCR'15 also at Bundoora
Asmelash, 44:56.0, 12k, 79th Open Men

Matthew Goodger, 1:11:34.4, 12k, 204th Open Men


11th June, 2015

SSV Western Metro Region XC champs:

Ruby Ali12:51.93, 3k, 4th 14 Girls

Robel Gebreweld, 13:04.5, 3k, 2nd 17-20 Girls 
Muse Tesema, 17:34.66, 5k, 4th 17-20 Boys
Asmelash Tesema, 17:35.16, 5k, 5th 17-20 Boys
Hayelom Dawit, 18:13.59, 5k, 7th 17-20 Boys
All got through to SSV state final on 16th July.


30th May, 2015

XCR'15 Round 3, Lake Wendouree

Matthew Goodger,  15k, 1:25:30.2, 204th Open Men


24th May, 2015

Congratulations to Karolina Czajkowski who was nominated as for the Triathlon Victoria Junior Female Athlete of the year. The award was won by Hayley Stanford of Southern X Triathlete.


23rd May, 2015

Athletics Essendon Founder's Handicap

2 laps of the river (8.2km).
Tom Hayes 34:10 - PB!

Matthew Goodger 45:53

Asmelash did his first ever 2 laps of the river, in a time of 29:34

1 lap of the river (4.1km)
Hayelom did his first ever lap of the river in 14:39.
Muse did his first ever lap of the river in the fastest time any of my athletes have ever done in 13:44.

Well done one and all!


20th May, 2015

Article by Linh Ly in Moonee Valley Leader:

RUNNER’S SIGHTS ON GAMES
( Picture: ADAM ELWOOD )
POUNDING the pavement used to be a mode of travel for Muse Tesema, now it is a pathway to success.
Muse, 16, of Flemington, has set his sights on Olympic glory, having broken away from a difficult childhood.
Muse was born in Ethiopia with a significant hearing impairment and didn’t start speaking until age eight.
His parents died in separate accidents and he and his brother, Ashmelash, and sister, Asmiret, moved in with their aunt who, in 2012, brought them and her five children to Australia.
Now studying at Mt Alexander College, Muse’s teachers identified his running prowess and selected him to compete at last year’s interschool competition.
It was there his support aid, Marie Foca, had a chance encounter with Australia East Africa Running Academy founder Keith Fearnley, who organised for Muse to receive free coaching from former Olympians Barb Augustin and Tony Benson.
“The first time I saw him run, you could tell he was a runner,” Augustin said. “There was something natural about the way he ran.”
Muse said he started running to keep healthy and loved how fun it was.
It’s something that come naturally to him, having as a child fast-tracked the twohour walk to his aunt’s home by running instead.
Muse’s dedication to training led to him qualifying for the Australian Junior Athletics Championships in Sydney in March.
His school and the Rotary Club of Strathmore covered much of the costs to send Muse and Augustin to the event, where he recorded a personal best of 2min 3sec in the 800m.
“He hasn’t even been training for 12 months and for him to get to an Australian championship is fantastic,” Augustin said.



17th May, 2015

GMHBA Great Ocean Road Half-Marathon

Rick Buhagiar, 23km 1:56:44, 49th M45-49

This was Rick's first Half-Marathon ... and his legs were still working the next day!


16th May, 2015

Geelong Advertiser Paradise Run

Sandra Buth, 14k, 1:51:19, 14th F55-59


10th May, 2015

XCR'15 Round 2, Cross Country, Lardner Park

Robel 3k, 14:53.6, 15th WU20 

Muse 4k, 15:17.6, 20th MU18

Hayelom 4k, 16:03.3, 28th MU18

Asmelash 8k, 32:36.6, 100th (out of 206) Open Men 


29th April, 2015

School Sport Australia Triathlon Championships

Penrith

Junior Women, 400-12-3

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Karolina Czajkowski, 42:45.3, 13th F13-14, 6:43.85-0:58.76-21:35.88-0:30.1212:56.67

Intermediate Women, 6-16-4

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Georgi Clarke, 1:00:48.84, 23rd F15-16, 9:20.82-0:42.7-31:15.41-1:40.85-17:49.04

24th April, 2015

Athletics Essendon End ot Season 2014/15 Presentation Night

MU18 Team Manager's Award - Muse

Recognition for receiving a medal at the Vic Juniors - Muse

Recognition for her part in the WU18 Premiership - Robel

Recognition for her part in the WU14 Premiership - Ruby


18th April, 2015

XCR'15 Round 1, Cross Country Relays, Jells Park

Asmelash Molla 6k 22:31. Part of 3rd placed, Men's Div 4 team

Matthew Goodger 6k 35:53. This team was one runner short, so had no result.

Hayelom Dawit 3k 10:40. Part of 15th placed MU18 team (had an 11 y.o. in the team!)

Muse 3k 10:05. Part of 6th placed MU18 team

Ruby Ali 3k 12:52. Part of 6th placed WU16 team

Robel 3k 13:06. Part of 10th placed WU20 team


12th April, 2015

TeamUp Tri Series

Mini

300-10-2

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Karolina Czajkowski, 34:09, 1st F12-13, 5:40-0:58-18:56-0:56-7:39

Holly Blackmore, 42:51, 11th F14-15, 7:24-1:34-24:22-0:51-8:40

Claire Gardner, 48:09, 19th F30-39, 9:02-3:07-23:30-1:16-11:14

Sprint

750-20-5

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Georgie Clarke, 1:17:50, 4th ITU Junior (F16-19), 11:24-1:10-41:40-22:27


29th March, 2015

Gatorade Race 5, St Kilda

Olympic: 1500-40-10

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Rob Solly, 2:19:49, 15th M40-44, 26:54-1:40-1:05:07-2:11-43:56

Sprint: 750-26.7-5

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Julie King, 1:33:20, 1st F60-64, 14:42-2:30-48:34-1:50-25:42

Sandra Buth, 2:22:16, 3rd F55-59, 21:39-5:10-1:07:57-2:49-44:40


22nd March, 2015
Run 4 the Kids
15.5km
Rick Buhagiar, 1:12:56, 168th M45-54
Aaron Heaney, 1:14:07, 585th M35-44


15th March, 2015

Gatorade Race 4, Portarlington

800-26-8

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Rob Solly, 1:34:18.3, 11th M40-44, 11:43-2:12-46:09-1:08-33:05

Active Feet Race 4, Portarlington

300-10-3

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Claire Gardner, 53:47, 40th F30-39, 5:49-4:32-27:00-2:05-14:21
Karolina Czajkowski, 35:35.5, 2nd F12-14 no splits available

Mooloolaba Triathlon

1500-40-10

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Richard Higham

12th March, 2015

Australian Junior Track & Field Championships

Muse, 800, 2:06.2, 20th MU18

Well done to Muse making the Nationals in his very first season!


7th March, 2015

AV Knockout Final

Muse, 800, 2:04.86, 3rd MU18

Muse, 1500, 4:19.69 4th MU18

Ruby, 3000, 11:50.85, 2nd WU16

Robel, 3000, 12:44.12, 1st WU20

Ruby and Robel both got PBs - Ruby took off 3 seconds and Robel took off 17!


1st March, 2015

Southwest Sufferfest Triathlon

Olyfest

1.5-40-10

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Rob Solly, 2:20:10, 5th M35-44, 22:20-1:07-1:12:06-0:57-43:30


28th February, 2015

Victorian Open Track & Field Championships

Asmelash, 1500, 4:24.35, 35th MOpen

Another PB for Ash!


27th February, 2015

Victorian Open Track & Field Championships

Asmelash, 800, 2:06.86, 37th MOpen

Asmelash's first lap was a blistering 57 which is a PB for his 400 - on his way to a PB for the 800! Great effort.


21st February, 2015

Devonport Triathlon, Race 3 Australian Junior Triathlon Championships Sprint Distance

500-16-4

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Karolina Czajkowski, 1:00:50.9, 5th F13-15, 9:23.6-0:42.9-33:31.5-1:00-17:55.8


Athletics Victoria Zone final

Asmelash, 200, 25.55, 5th MU20

Asmelash, 800, 2:07.93, 3rd MU20

Muse, 800, 2:03.36, 6th MU18

Asmelash, 3000, 9:52.25, 8th MU20

Hayelom and Muse also ran in the 4x400, I timed them at 57.53 and 56.63, respectively (Muse's leg was slightly longer than 400).

All of which makes PBs for everyone in everything!

They were also part of the winning side - Yellow Zone.


15th February, 2015

Active Feet Race 3, Elwood

250-10-3

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Karolina Czajkowski, 39:05.03, 2nd F12-14, 5:00-0:38-19:04-0:34-13:39

Georgina Clarke, 38:23.6, 1st F1517, 4;47-0:32-19:31-0:46-12:46

Claire Gardner, 54:15.1, 50th F30-39, 7:12-2:10-24:30-1:05-19:66

National Sprint Championships/Gatorade Race 3, Elwood

Rob Solly, 1:10:17.0, 20th M4044, 13:38-1:22-32:37-1:16-21:21

Sandra Buth, 2:01:59.1, 8th F5559, 20:59-3:30-50:45-2:24-44:19


13th -15th February, 2015

Victorian Junior Track & Field Championships

Muse, 800, 2:04.14, 3rd MU18

Hayelom, 800, 2:12.99, 8th MU18

Muse, 1500, 4:24.22, 11th MU18

Hayelom, 1500, 4:37.15, 14th MU18

Robel, 5000, 22:28.2, 5th WU20

Excellent work by all: Muse is going to the National Champs in his very first season; Hayelom took 4 seconds off his 800 PB; Robel stepped up to her first ever 5k in humid conditions.


8th Februray, 2015

Geelong Triathlon 5150

1500-40-10

results below are in the form: name-time-place-swim-ride-T2-run

Rob Solly, 2:21:26, 5th M40-44, 25:25-1:09:02-2:02-43:03


7th February, 2015

AV Knockout Round 2

Muse, 800, 2:06.45, 6th MU18

Muse, 1500, 4:21.86, 4th MU18

Ruby, 3000, 12:03.3, 7th WU16

Robel, 3000, 13:11.33, 2nd WU20


31st January, 2015

AV Shield Final

Aaron Heaney, 3k steeple, 13:43.88, 17th M40+

Tom Hayes, Javelin, 16.22m, 24th M Div 1 and a PB

Tom Hayes, Discus, 15.85m, 23rd M Div 1

Special mention to Tom who is sick and not only fronted up but got a PB!

Muse, 1500, 4:22.22, 13th MU18

Asmelash, 1500, 4:29.79, 9th MU20

Muse, 400, 56.06, 27th MU18

Asmelash, 400, 58.26, 15th MU20

Well done to Muse and Asmelash making the finals in their first year.


Monday 26th January, 2015

MMAD Swim Mt Martha

1.2km openwater swim

Tony Maher, 27:08, 73rd M50-59


18th January, 2015

TeamUp Active Tri Race 3, Elwood

750-20-5

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Georgina Clarke: 1:20:05.2, 6th F14-15, 12:12, 1:15, 44:10, 1:10, 21:18


17th January, 2015

AV Shield Round 10, Zone vs Zone, Aberfeldie

200:

Muse 26.14, 26th MU18 PB!

Asmelash, 28.58 8th MU20 PB!

Hayelom ~30 (time shown is incorrect), 29th? MU18 PB?

800:

Muse 2:05.76, 7th MU18

Asmelash 2:10.87, 2nd MU20 PB!

Hayelom, 2:17.35, place TBC PB!

Robel, 3:00.93, 11th WU18 PB!

3000:

Muse 9:55.2, 7th MU18

Asmelash 10:01.82 5th MU20 PB!

Hayelom 10:25.0 12th MU18 PB!

Robel 13:05.0 7th WU18 PB!


11th January, 2105

Gatorade Race 2, St Kilda

600-26.7-5

results below are in the form: name-time-place-swim-T1-ride-T2-run

Julie King, 1:33:26.0, 1st F60-64, 11:31, 1:56, 51:30, 1:59, 26:28

Rob Solly, 1:18:35.4, 11th M40-44, 10:27, 1:42, 43:52, 1:18, 21:15

Sandra Buth, 2:14:48.6, 5th F55-59, 16:00, 3:12, 1:08:11, 2:54, 44:31

 

10th January, 2015

GMHBA Lorne Pier To Pub

1200m open water swim

Rob Solly, 17:07.7, 107th Master Male

AV Shield Round 9, Zone vs Zone, Nunawading

Asmelash, 1500, 4:30.42, 2nd MU20

Hayelom, 1500, 4:34.69, 4th MU18

Muse, 1500, 4:22.96, 3rd MU18

Hayelom took 16 seconds from his previous best time, Asmelash took 6 seconds off his. Well done!


3rd January, 2015

Danger 1000 Ocean Swim

1km open water swim

Julie King, 18:19.567, 6th F Superveteran 60-64