EPS-Triathlon

Enjoy. Perform. Succeed.

Matthew Goodger ready to go at the Albert Park 10k

Karl Bundoora XCR

Laura Bundoora XCR

Lisa Ballarat 2018

Laura Ballarat 2018

2018 News

Saturday 1st December, 2018

AV Shield Round 7, Keilor Park

Lisa Gunn, 200m 42:24 12th FOP

Lisa Gunn, 800m 3:19.8 7th FOP

Matthew Goodger, 800m 3:38.9 12th M40+

David, 800, 2:26.9, 11th M16 PB

Luke, 800, 2:49.8, 13th M16 PB

Luke, 3000m, 12:42.3, 5th M16


Sunday 25th November, 2018

2XU Triathlon Series, Race 1, Elwood

500m-20-5

results below are in the form: name, total time, place, swim-T1-ride-T2-run

Rob Solly, 1:02:25:16, 11th M45-49, 4:42-1:10-33:38-1:27-21:27

Michael Uckelmann, 1:04:41 25th M30-34, 4:30-1:51-35:49-2:21-20:09

500m Swim replaced with 1200m run


Saturday 17th November, 2018

AV Shield Round 6, Meadowglen

David, 3000m 11:36.8, 5th M16

Luke, 3000m, 11:54.1, 7th M16

Ruby, 3000m 11:56.2, 2nd F18

David, 800, 2:36.2, 7th M16

Luke, 800, 2:53.3, 9th M16


Saturday 10th November, 2018

AV Shield Round 5, Newport

Ruby, 1500m, 5:20.9, 1st F18

Lisa Gunn, 1500m, 6:28.7, 5th F Open

Ruby, 200m, 31.19 (part of 4x200)


Thursday 8th November, 2018

Milers' Club Round 1, Lakeside

Ruby, 3000m, 11:39.10 8th Women D grade


Sunday 4th November, 2018

Noosa Triathlon Series

1500m-40-10

results below are in the form: name, total time, place, swim-T1-ride-T2-run

Cameron Smith, 2:41:07, 116th M30-34, 33:10-3:11-1:10:34-2:48-51:23



Friday 2nd November, 2018

All Schools Track and Field Championships

Ruby, 1500m, 5:17.93 5th FU18


Saturday 27th October, 2018

AV Shield Round 4, Doncaster

Luke, 3000m, 11:59.9, 5th M16

Lisa Gunn, 5000m, 23:47.7, 4th FOpen

Ruby, 800m 2:31.37, unofficial - no official result shown

Luke, 800m 2:51,9, 10th M16

Lisa Gunn, 800m, 3:19.4, 6th FOpen

David, 800m 2:28.5, 8th M16

Ruby, 400m 69.46 (part of 4x400 relay)


Monday 22nd October, 2018

SSV State Track and Field Championships

Zali, 800, 2:43.04, 5th F15 


Saturday 20th October, 2018

AV Shield Round 3, Newport

Ruby, 1500m, 5:42, 2nd FU18 - unofficial (official results are wrong)

Luke, 1500m, 5:50.3, 10th MU16 (Yellow Zone)

Lisa Gunn, 1500m, 6:35.4,8th FOpen (4th F40-44) (Yellow Zone)

Matthew Goodger, 1500m, 7:08.8, 7th M40+ (Yellow Zone) 


Saturday 13th October, 2018
AV Shield Round 2, Doncaster

Ruby, 3000m, 12:16.8, 3rd FU18 (Yellow Zone)

Luke, 3000m, 12:44.9, 4th MU16 (Yellow Zone)

Lisa Gunn, 5000m, 24:08.1, 2nd FOpen (1st F40-44) (Yellow Zone)

Lisa Gunn, 800m, 3:14.2, 10th FOpen (1st F40-44) (Yellow Zone)

Matthew Goodger, 1500m, 7:58.67, 1st M40+ (Yellow Zone) (we think this time is wrong)


Saturday 6th October, 2018

AV Shield Round 1, Aberfeldie

Ruby, 1500m, 5:22.5, 2nd FU18 (Yellow Zone)

Lisa, 1500m, 6:35.50, 1st F40-44 (Yellow Zone)

Lisa, 400m, 1:32.21, 1st F40-44 (Yellow Zone)


Saturday 29th September, 2018

Maribyrnong Parkrun

Matthew Goodger, 27:32, 5k, 8th VM40-44

Lisa Gunn, 25:51, 5k, 3rd VW40-44


Thursday 20th September, 2018

SSV Western Metro Secondary Track and Field Championships

Ruby, 3000m, 13:36.3, 9th Girls Open

Zali, 800m, 2:33.71, 1st Girls 15yo

Ruby, 1500, 523:47, 3rd Girls 17yo

Zali, part of 3rd placed Girls 16yo 4x100 relay


Saturday 15th September, 2018

XCR'18 Round 10, Tan Relays

Ruby Ali, 16:02, part of second placed F Division 2 team (Ruby is only 16!)

Laura Paterson, 15:42, part of 4th placed F Division 5 team

Lisa Gunn, 18:29, part of 7th placed F Division 5 team

Matthew Goodger, 21:54, part of an incomplete M Div 7 team


Saturday 8th September, 2018

Maribyrnong Parkrun

Matthew Goodger, 29:13, 5k, 18th VM40-44


Sunday 2nd September, 2018

XCR'18 Round 9, Burnley Half Marathon

Karl Augustin, 93:53, 2nd M 60+

Laura Paterson, 94:01, 4th F40-44

Profeet Podiatry 5k Handicap, Fyansford

Rob Solly, 5k, 21:43, 58th (Handicap)


Saturday 1st September, 2018

Maribyrnong Parkrun

Lisa Gunn, 26:16, 5k, 3rd VW40-44


Saturday 18th August, 2018

Maribyrnong Parkrun

(XCR'18 R7 cancelled)

Karl 5k, 20:59, 2nd VM60-64
Ruby 5k, 21:32, 1st JW 15-17
Lisa 5k, 24:16, 1st VW40-44
Matt 5k, 27:41, 15th VM 40-44


Sunday 12th August, 2018

Pakington Bakery/Pt. Lonsdale Physio 8k Handicap, Fyansford

Rob Solly, 8k, 34:00, 3rd (Handicap)


Saturday 11th August, 2018

Maribyrnong Parkrun

Lisa Gunn, 23:56, 5k, 1st VW40-44 and 2nd female overall


Sunday 5th August, 2018

The Happy Runner 10,000m Handicap, Torquay

Rob Solly, 10k, 46:49. 44th (Handicap)


Saturday 4th August, 2018

XCR'18 Round 7, Lake Wendouree Road Race

Ruby, 6k, 25:15, 10th FU18

Karl Augustin, 15k, 68:22, 8th M60+

Lisa Gunn, 15k, 77:39, 17th F40-44

Laura Paterson, 15k, 66:59, 11th F40-44


Sunday 29th July, 2018
Australian Outback Marathon
Rob Irwin, 4:09:41.5, 13th Masters Male (out of 98)
Carol & Terry Crawford Funerals 8,000m Handicap, Waurn Ponds
Rob Solly, 8k, 34:41 40th (Handicap)

Saturday 28th July, 2018

Maribyrnong Parkrun

Lisa Gunn, 24:54, 5k, 1st VW40-44

  

Sunday 22nd July, 2018

XCR'18 Round 6, Albert Park Road Race

Ruby, 3k, 11:37.82, 17th FU18

Matthew Goodger, 10k, 58:04, 66th M40-44

Karl Augustin, 10k, 42:14.653, 3rd M60+

Lisa Gunn, 10k, 48:47.593, 23rd F40-44

Laura Paterson, 10k, 43:49,807, 16th F40-44

Profeet Podiatry Sealed Series 10000m Age Graded

Rob Solly, 10k, 44:22, 58th age-graded (67.56%)


Thursday 19th July, 2018

SSV State Cross Country Championships, Bundoora

Zali, 3k, 12:19, 13th F15

Ruby, 3k 11:56, 17th F17-20


Sunday 15th July, 2018

Windows by Geoff Case 10,000m Handicap, You Yangs

Rob Solly, 10k, 50:44, 32nd (Handicap)


Saturday 14th July, 2018

Maribyrnong Parkrun

Matthew Goodger, 27:40, 5k, 11th VM40-44


Saturday 7th July, 2018

XCR'18 Round 5 Sandown Road Relays

Ruby, 3100m, 12:31, part of 4th placed FU18 team

Javiah, 3100m, 13:54, part of 8th placed FU14 team*

Matthew Goodger, 3100m, 17:15, part of M Div 7 team that DNF due to not enough people in the team

Karl Augustin, 3100m, 12:56, part of 6th placed M Div 6

* this teams included kids much younger than 14


Saturday 23rd June, 2018

Maribyrnong Parkrun

Ruby, 21:48, 5k, 1st JW15-17 and 1st female overall!

Lisa Gunn, 26:44, 5k, 1st VW40-44

Matthew Goodger, 27:52, 5k, 14th VM40-44


Thursday 21st June, 2018

SSV Western Region Cross Country, Brimbank Park

Javiah, 3k, 13:11 (but I had her at 12:16), 63rd F12-13

Zali, 3k, 11:34 (but I had her at 11:22), 5th F15

Ruby, 3k, 11:04 (but I had her at 10:49), 5th F17-20

Zali and Ruby both qualified for the SSV State Championships. Congratulations!


Saturday 16th June, 2018

XCR'18 Round 4 Bundoora

Laura Paterson, 10k, 44:27, 13th F40-44

Karl Augustin, 10k, 45:56, 9th M60+

Matthew Goodger, 10k, 65:09, 50th M40+


Sunday 10th June, 2018

Cafe Zoo 7,000m Handicap, Drysdale

Rob Solly, 7k, 30:51, 6th (Handicap)


Saturday 9th June, 2018

Maribyrnong Parkrun

Matthew Goodger, 28:47, 5k, 16th VM40-44


Saturday 2nd June, 2018

Maribyrnong Parkrun

Ruby, 21:33, 5k, 1st JW15-17, 3rd female overall


Sunday 3rd June, 2019

Mediate First 5,000m, Waurn Ponds

Rob Solly, 5k, 20:32 15th Veteran Male


Saturday 26th May, 2018

XCR'18 Round 3 Cruden Farm

Javiah, 4000m, 21:41, 25th FU14 - in her first ever 4k race (and she's only 11)
Ruby, 6000m, 29:48, 24th FU18
Laura, 12000m, 55:53, 10th F40-44
Karl Augustin, 12000m, 60:13, 15th M60+


Sunday 20th May, 2018

Great Ocean Road Running Festival

Sandra Buth, 14k, 2:05:10, 25th F55-59

Pro Feet Podiatry Teams Race 
Rob Solly, 4k 16:29, part of the 8th placed team  

Sunday 13th May, 2018
Palace Of The Orient 9,000m Handicap
Rob Solly, 9k, 39:41, 70th (Handicap)


Saturday 12th May, 2018

Maribyrnong Parkrun

Lisa Gunn, 26:54, 5k, 3rd VW40-44


Saturday 5th May, 2018

XCR'18 Round 2 St Anne's

Ruby, 3000m, 12:51.497, 20th FU18

Javiah, 3000m, 14:51,75, 30th FU16

Karl Augustin, 8000m,40:52.163, 16th M60-99

Matthew Goodger, 8000m, 54:19.10, 40th M40-44

Laura Paterson, 8000m, 36:06.16, 11th F40-44

Lisa Gunn, 8000m, 43:46.28, 20th F40-44


Sunday 29th April, 2018
The Portarlington Bakehouse 8,000m Handicap, Portarlington
Rob Solly, 8k, 36:08, 95th (Handicap)

Sunday, 22nd April, 2018

Challenge Melbourne, St Kilda

1900-90-21.1 run

results below are in the form: name, total time, place, swim-T1-ride-T2-run

Rob Solly, 4:58:53.7, 28th M45-49, 33:19.6-1:55.2-2:24:54.4-2:37.3-1:56:07.0


Saturday 21st April, 2018

Maribyrnong Parkrun

Lisa Gunn, 26:27, 5k, 2nd VW40-44


Sunday 15th April, 2008
Steigen 5,000m
Rob Solly, 5k, 21:32, 26th Overall, 9th Veteran Male


Saturday, 21st April, 2018

XCR'18 Round 1, Jells Park

Cross Country relays

Karl Augustin, 30:28, 6k, part of 11th placed M Div 7 team

Laura Paterson, 25:38, 6k, part of 2nd placed F Div 4 team 

Matthew Goodger, 6k, 36:10, team DNF as they were a member short

Ruby, 12:33, 3k, part of 10th placed FU18 team

Javiah, 14:11, 3k, part of 9th placed FU16 team - pretty good since they were all much younger than that!


Sunday, 15th April, 2018

Geelong Cross Country Club, R2

Rob Solly, 21:32, 5000m, 26th Overall, 10th M Veteran


Sunday, 8th April, 2018

2XU Triathlon Series, Race 6, St Kilda

1500-40-10 run

results below are in the form: name, total time, place, swim-T1-ride-T2-run

Rob Solly, 2:18:41, 19th M45-49, 25:05-2:46-1:00:26-2:10-48:14


Saturday 31st March, 2018

Maribyrnong Parkrun

Lisa Gunn, 27:20, 5k, 1st VW40-44


Saturday 24th March, 2018

Maribyrnong Parkrun

Lisa Gunn, 29:49, 5k, 6th VW40-44


Sunday 18th March, 2018

Gatorade Triathlon Series, Race 4, Portarlington

800m-26-8

results below are in the form: name, total time, place, swim-T1-ride-T2-run

Rob Solly, 1:40:37 13th M45-49, 13:49-1:43-47:48-1:11-36:07


Saturday 10th March, 2018

Maribyrnong Parkrun

Lisa Gunn, 26:24, 5k, 4th VW40-44


Saturday 3rd March, 2018

Maribyrnong Parkrun

Lisa Gunn, 26:36, 5k, 1st VW40-44


Thursday, 8th March, 2018

Miler's Club Race 5, Lakeside

800

Javiah, 2:53.06, 7th Women's F Race - PB!

1500

Ruby, 5:03.19, 10th Women's D Race. Huge PB!


Sunday, 25th February, 2018

Victorian Junior Track & Field Championships

3000
Ruby 11:29.75 11th FU18
200
Javiah, 33.66 12th FU14
Barwon Heads Kondak triathlon

400-14-4.4 run

results below are in the form: name, total time, place, swim-T1-ride-T2-run

Rob Solly, 52:23.1, 8th M40-49, 5:57-1:10-23:57-1:13-20:04


Saturday, 24th February, 2018

Victorian Junior Track & Field Championships

800
Javiah, 2:53.00, 10th FU14 PB!
Ruby, 2:34.02, 12th FU18 PB!

Friday, 23rd February, 2018

Victorian Junior Track & Field Championships

1500

Ruby, 5:16.71, 9th FU18


Saturday 17th February, 2018

Maribyrnong Parkrun

Lisa Gunn, 27:03, 5k, 7th VW40-44


Saturday, 10th February, 2018

AV Shield Final, Lakeside

3000

Luke, 12:48.4, 20th MU14

Ruby, 11:22.9, 3000m, 8th FU18

800

Javiah, 3:00.2, 18th FU14

Lisa Gunn, 3:21.4, 22nd FOpen Div 1

Ruby, 2:34.2, 22nd FU18 PB!

200

Javiah, 31.96, 22nd FU14 PB!

Lisa Gunn, 41.53, 27th FOpen Div 1


Tuesday, 6th February, 2018

Miler's Club Race 4, Melbourne University

800:

Matthew Goodger, 3:20.7, 12th Male"N" race

Javiah, 2:58.1, 8th Female "K" race

Mile:

Ruby, 5:31.1, 4th Female "D" race - a huge 5 second PB! 


Sunday, 4th February, 2018

2XU Triathlon Race 4, Elwood (Qualifying race for Age Group World Championships)

750m-20-5

results below are in the form: name, total time, place, swim-T1-ride-T2-run

Rob Solly, 1:10:17, 17th M45-49, 13:35-1:54-31:43-1:29-21:30


Saturday 3rd February, 2018

Maribyrnong Parkrun

Lisa Gunn, 25:01, 5k, 1st VW40-44


Saturday, 20th January, 2018

AV Shield Round 12, Aberfeldie 
200:
Lisa Gunn, 41.36, 4th F Div1 PB!
Javiah, 33.49, 2nd FU14 PB!
800:
Lisa Gunn, 3:17.2, 7th F Div1 PB!
Javiah, 2:53.3, 2nd FU14 PB!
3000:
Lisa Gunn, 14:22.3, 13th FDiv1
Ruby, 11:28.4, 3rd FU18


Thursday, 18th January, 2018

Miler's Club Race 3:
800:
Javiah, 2:54.42, 6th, Female "J" race PB!
1500:
Ruby, 5:10.66, 6th, Female "D" race

HOT performances to go with the HOT weather!


Friday, 12th and Saturday, 13th January, 2018

AV Shield Round 11, Geelong, Lakeside and Nunawading
400m:
Matthew Goodger, 1:26.61, 7th M40+
800m:
Ruby, 2:37.3, 1st FU18 PB!
Jayviah, 2:57.3, 4th FU14
1500m:
Lisa Gunn, 6:34.99, 3rd F Open
5000m:
Matthew Goodger, 27:40.3, 4th M40+ and 3 minutes faster than last time!

Well done all!


Sunday, 7th January, 2018

AV Shield Round 10, Lakeside

3000m:
Luke, 12:26.4, 4th MU14 with a PB!
Ruby, 11:32.9, 1st FU18