EPS-Triathlon

Enjoy. Perform. Succeed.

2020 News

Tuesday 3rd March, 2020,

St. Bernard's Championships

800m

David, 2:06.5 1st! PB!

Luke, 2:30.33

Anthony, 2:49.06


Saturday 29th February, 2020

State Championships, Lakeside

David, 2k steeple, 7:06.83, 9th M18 PB!


Saturday 22nd February, 2020

AVSL Shield Final, Lakeside

Lisa Gunn, 200, 41.27, 31st F40+

800m

David, 2:16.5, 21st M18

Luke, 2:31.9, 29th M16

Matthew Goodger, 3:27.7, 64th M40+

Lisa Gunn, 3:36.9, 21st F40+

3000m

Luke, 10:40.9, 19th M16 PB!

Brian Mathews, 11:41.5, 21st M40+ PB!

Matthew Goodger, 16:29.3, 42nd M40+

Lisa Gun, 14:14.2, 11th F40+


Thursday 20th February, 2020,

St. Bernard's school race

1500

Anthony. 5:40.36 PB?!

Luke 5:00.44 PB!

David, 4;40.41 PB!


Tuesday 18th February, 2020,

Victorian Miler's Club Race 3, Box Hill

David, 800m, 2:10.79 6th Men's L race PB!

Luke, 1500m, 5:36.42, 4th Men's H race

Brian Mathews, 1500m, 6:00.75, 12th Men's H race


Saturday 8th February, 2020

AVSL Round 12, Aberfeldie

David, 2k steeple, 7:47.7, 3rd M18

400m

Luke, 69.35, 11th M16

Brian Mathews, 72.5, 9th M40+

Matthew Goodger, 88.11, 11th M40+

1500m

Luke, 5:07.4, 10th M16 PB!

Brian Mathews, 5:20.6, 6th M40+ PB!

Matthew Goodger, 7:29.6, 22nd M40+


Saturday 1st February, 2020

AVSL Round 11, Doncaster

Lisa Gunn, 100m 19.55, 11th F40+

David, 400m, 63:41, 5th M18

800m

David, 2:14, 1st M18

Luke, 2:33, 9th M16

Brian Mathews, 2:41.3, 6th M40+

Matthew Goodger, 3:17.7, 15th M40+


Thursday 23rd January, 2020,

Victorian Miler's Club Race 3, Box Hill

Matthew Goodger, 800m, 3:20.87 11th men's K race


Sunday 19th January, 2020

Pink Triathlon, Albert Park

200-6-2

results are in the order: name-time-place,swim-T1-ride-T2-run

Lisa Gunn, 35:31, 3rf F45-49, 5:58-2:57-18:01-1:16-11:31


Saturday 18th January, 2020

AVSL Round 10, 

Werribee

Matthew Goodger, 400m, 1:31.59 5th M40+

Matthew Goodger, 1500, 7:48.5, 9th M40+

Ballarat

Lisa Gunn, 200m, 40.75, 3rd F40+

Lisa Gunn, 800, 3:31.00, 1st F40+

Lisa Gunn, 3000, 14:47.77, 1st F 40+

Portsea Swim Classic

Kaya Gardiner, 1500m, 18:40.9, 39th F30-39


Sunday 12th January, 2020

2XU Triathlon Series, Race 3, St Kilda

600-26.7-5

results are in the order: name-time-place,swim-T1-ride-T2-run

Rob Solly, 1:21:37.10, 8th M45-59, 10:48.8-2:23.5-43:04.2-1:42.9-23:35.5


Saturday 11th January, 2020

AVSL Round 9, Meadowglen

400m

Lisa Gunn, 1:30.99, 2nd F40+

800m

David, 2:15.6, 6th M18

Luke, 2:31.3, 9th M16

Matthew Goodger, 3:19.5,14th M40+

3000m

Luke, 11:29.20, 6th M16

Brian Mathews, 12:06.60, 3rd M40+

Matthew Goodger, 17:18.4, 11th M40+

VAL, Rye

Rob Irwin, 300 masters, 7th 37.535

GMHBA Lorne Pier 2 Pub

Kaya Gardiner, 1200m, 23:02, 32nd Senior Female


Sunday 5th January, 2020

VAL, Daylesford

Rob Irwin, 1600 open, 10th, 283.719